County Board of DD Locals

The OASNP Executive Committee is composed of the Officers, the past Chairperson, and six At-Large Representatives.  The Executive Committee meets five times per year at various locations around the state, at the Fall and the Spring OEA Representative Assemblies, and at the OASNP Spring Conference.  Any OASNP member may attend Executive Committee Meetings.

All OEA Local Association websites are listed at:
https://www.ohea.org/about/local-affiliates/

Local County Board of DD Associations – ** OASNP Members

OEA DIY WordPress websites are listed below for all
Contact Darren Clum, OEA IT, for information and training for managing your site.

OEA Unit Office County Local President
NE-09 Vermilion **Cuyahoga Assoc Cuyahoga Co Emp for Special Students (ACCESS) CHRISTIE KIMBLER
NC-01 Lexington **Ashland ASHCO DD EA LIANA ASHBROOK
NC-01 Lexington **Ashland ASHCO DD EA LYSA COOK
NC-01 Lexington **Ashland ASHCO DD EA CAROLYN S TUCKER
NE-10 Mentor Ashtabula Ashtabula Co Emp Assoc LISA FULLER-GRIPPI
SE-01 Athens Athens ATCO – Beacon EA KENDALL DEARING
W-01 Troy Auglaize Auglaize EA AMANDA R SEIGLE
SE-01 Athens Meigs Carleton School/Meigs Ind DAVID L SHULER
SW-01 Monroe Clermont Clermont County Special EA BETHANY A CURTS
CN-02 Westerville **Fairfield Forest Rose EA DAYNA RHEA
CN-07 Westerville **Franklin Franklin Co DD EA (COPE) DALE R PUGH
NW-03 Defiance Defiance Good Samaritan EA HELEN BOWDEN
E-01 Cambridge **Guernsey Guernsey Noble EA ROBERT L EVERETT
E-01 Cambridge Coshocton Hopewell EA LYNNETTE A HARDESTY
NC-01 Lexington **Knox Knox New Hope Ctr EA EVELYN F DUSTON
NC-01 Lexington **Knox Knox New Hope Ctr EA KIMBELY WAYNE
NE-10 Mentor **Lake Lake Emp Assoc for the DD (LEADD) (PATMR) MICHAEL J TERHART
NE-10 Boardman **Mahoning Mahoning Educational Association of DD (MEADD) MICHELLE R HANIFORD
NW-02 Defiance Allen Marimor EA DANA SHARDY
NE-09 Middleburg Hts **Medina Medina Co Achvmt Center EA SCOTT STUBER
E-01 Cambridge Monroe Monroe Co EA KRISTA BOMMER
E-01 Cambridge Monroe Monroe Co EA DOUGLAS YOHO
NE-10 Hudson **Portage Portage Co MR/DD (PCEAMR)-A SARA BONTEMPO
NE-10 Hudson **Portage Portage Co MR/DD (PCEAMR)-B SSA JESSE MILLER
EC-02 Boardman **Columbiana Robert Bycroft EA MELISSA K STURGEON
EC-03 Canton **Stark Stark Co Educ Prof Trainers Assn (SCEPTA) TINA M GILBERT
EC-03 Canton Stark Stark Co MR/DD SSA KENNETH D ANDERSON
NE-09 Hudson Summit Weaver EA-2-SSA MICHELLE STILES
NE-09 Hudson Summit Weaver EA-1 PATRICIA E HAUSERMAN
NE-09 Hudson **Summit Weaver Workshop Supt Assoc DARLENE K ROSE
NW-01 Holland Wood Wood Lane EA MISHA WILLIAMS SLEDGE